Rock the Pole Showcase 29.11.2025
Järjestämme Rock the Pole -studioiden yhteistuotantona tankotanssin showcasen Tampereen studiolla 29.11.2025. Showcaseen voivat osallistua lapset ja nuoret, aikuiset ja korkkaritankoilijat – lavalle voit nousta yksin, parin kanssa tai suurempana ryhmänä. Sarjat on jaoteltu esiintymiskokemuksen mukaan. Jos et ole varma, mihin sarjaan sinun kannattaa ilmoittautua, kysy omalta studiolta. Tapahtumalla haluamme tarjota matalan kynnyksen esiintymismahdollisuuden jokaiselle esiintymisestä kiinnostuneelle tankotanssijalle. Showcase -sarjojen pääpaino on esiintymisessä ja osallistujia ei pisteytetä tai laiteta järjestykseen. Jokaisessa sarjassa esiintyjät rakentavat koreografiansa valitsemaansa teemaan, teema on vapaa ja osallistujan itse valittavissa.
Esiintyjät saavat esityksestään kirjallisen tuomaripalautteen. Jaamme lisäksi tapahtumassa kunniamainintoja eri tavoin ansioituneille esityksille.
Ilmoittautuminen esiintyjäksi showcaseen
Ilmoittautuminen mukaan showcaseen alkaa 1.9.2025 klo 13.00. Paikkoja on rajatusti. Huomioithan, että täytämme sarjoja ilmoittautumisjärjestyksessä.
Tapahtuma-aika: lauantai 29.11.2025 klo 12-20
Paikka: Rock the Pole Tampere
Hatanpään valtatie 34 D, 33100 Tampere
Tapahtuman järjestäjä: Rock the Pole studiot
SARJOJEN ERITYISPIIRTEET
Osallistujat voivat itse valita mihin sarjaan ilmoittautuvat. Toivomme valinnassa kuitenkin harkintaa ja rehellisyyttä, jotta sarjat vastaisivat kuvauksia tapahtumassa.
SARJAT
9-15 -vuotiaat
Sarja 1: Iguana (aloittelijoille)
Tämän sarjan osallistujat ovat iältään 9-15 -vuotiaita. Sarjan osallistujilla ei tarvitse vielä olla tankotanssista esiintymiskokemusta tai sitä on vähän. Osallistujilla ei ole kilpailukokemusta. Esiintyä voi yksin, duona tai ryhmänä.
Sarja 2: Allegra (kokeneemmille esiintyjille)
Tämän sarjan osallistujat ovat iältään 9-15 -vuotiaita. Sarjan osallistujilla on jo enemmän esiintymis- tai kilpailukokemusta tankotanssista. Esiintyä voi yksin, duona tai ryhmänä.
Aikuiset 16+
Sarja 3: Pegasus (aloittelijoille)
Tämän sarjan osallistujat ovat täysi-ikäisiä tai 16-vuotta täyttäneitä. Sarjan osallistujilla ei tarvitse vielä olla tankotanssista esiintymiskokemusta tai sitä on vähän. Osallistujilla ei ole kilpailukokemusta. Esiintyä voi yksin, duona tai ryhmänä.
Sarja 4: Phoenix (kokeneemmille esiintyjille)
Tämän sarjan osallistujat ovat täysi-ikäisiä tai 16-vuotta täyttäneitä. Sarjan osallistujilla on jo enemmän esiintymis- tai kilpailukokemusta tankotanssista. Esiintyä voi yksin, duona tai ryhmänä.
Classic 18+
Sarja 5: Stargazer (aloittelijoille)
Tämän sarjan osallistujat ovat täysi-ikäisiä ja jokainen esiintyjä käyttää platform-korkokenkiä. Sarjan osallistujilla ei tarvitse vielä olla tankotanssista esiintymiskokemusta tai sitä on vähän. Osallistujilla ei ole kilpailukokemusta. Esiintyä voi yksin, duona tai ryhmänä.
Sarja 6: Eros (kokeneemmille esiintyjille)
Tämän sarjan osallistujat ovat täysi-ikäisiä ja jokainen esiintyjä käyttää platform-korkokenkiä. Sarjan osallistujilla on jo enemmän esiintymis- tai kilpailukokemusta tankotanssista. Esiintyä voi yksin, duona tai ryhmänä.
Mikäli tapahtumaan on innokkaita alle 9-vuotiaita tankotanssijoita, tarjoamme esiintymismahdollisuuden veloituksetta yhdeksälle ensimmäiseksi ilmoittautuneelle. Olettehan tällaisessa tapauksessa yhteydessä järjestäjään sähköpostitse.
Showcase ei ole kilpailu, vaan näytös. Jokainen osallistuja saa tuomareilta kirjallisen palautteen esityksestä. Lisäksi tapahtumassa jaetaan kunniamainintoja. Esiintyä voi yksin (soolona), kaksin (duona) tai ryhmänä. Esiintyjät valitsevat itse minkä tyylisen esityksen haluavat luoda huomioiden tapahtuman yleiset säännöt. Esiintyjät voivat käyttää staattista tankoa, spinnitankoa tai molempia.
Kenkien käyttö on sallittua vain Classics -sarjoissa.
Duo- ja ryhmäesitysten osallistujia koskevat samat säännöt kuin yksilöitä. Tämän lisäksi duot ja ryhmät sitoutuvat seuraaviin sääntöihin: Osallistujien teknisten taitojen tulee vastata samaa tasoa. Kiellettyjä liikkeitä ovat heitot, joissa välinettä ei hyödynnetä (esim. parin heittäminen ilmaan).
YLEISET SÄÄNNÖT
ILMOITTAUTUMINEN
Ilmoittautuminen mukaan tapahtumaan esiintymään on kaksivaiheinen.
Jokaiseen sarjaan otetaan mukaan rajoitettu määrä esiintyjiä ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuminen alkaa maanantaina 1.9.2025 klo 13.00. Ilmoittautuminen esiintymään päättyy sunnuntaina 21.9.2025 klo 23.59.
Ensimmäiseksi esiintyjän on lähetettävä järjestäjälle sähköpostitse [email protected] seuraavat tiedot:
- Esiintyjän nimi (tai kaikkien esiintyjien nimet, jos duo / ryhmä)
- Osallistujien IG-tilit, mikäli esiintyjät toivovat tulleensa tägätyksi tapahtuman aikana tehtävissä somejulkaisuissa
- Puhelinnumero (tai kaikkien esiintyjien puhelinnumerot, jos duo / ryhmä)
- Alaikäisen esiintyjän huoltajan nimi ja puhelinnumero
- Esiintymissarja
Nimeäthän sähköpostin ILMOITTAUTUMINEN / SARJAN NIMI / OMA NIMI
Toisessa vaiheessa jokaisen esiintyjän on ostettava Rock the Pole Tampereen verkkokaupasta tapahtuman osallistumismaksu, joka lähetetään ilmoittautumisen paluuviestillä sähköpostitse. Osallistumismaksun suorittaminen tarkoittaa sitoutumista tapahtuman sääntöihin.
Huomioithan, että vasta esiintymismaksun suoritettuaan ilmoittautuja vahvistaa paikkansa mukana tapahtumassa. Mikäli esiintyy parina / duona / ryhmässä, yksi ilmoittautuminen esitystä kohden riittää, mutta jokaisen esiintyjän tulee kuitenkin maksaa esiintymismaksu.
Otathan huomioon, että esiintymismaksua ei palauteta, vaikka osallistuja peruuttaa osallistumisensa tapahtumaan sairauden, vamman tai jonkin muun syyn vuoksi. Mikäli tapahtuma joudutaan perumaan järjestäjän toimesta (esim. vähäinen osallistujamäärä), esiintymismaksu palautetaan osallistujalle. Maksua ei palauteta tilanteissa, joissa esiintyjä itse keskeyttää, tai hänen osallistumisensa tapahtumaan keskeytetään järjestäjän toimesta. Tapahtuman sääntöjen noudattamisvelvoite koskee kaikkia tapahtuman esiintyjiä.
Osallistumismaksu (per henkilö):
9-15 -vuotiaat 29 €
Aikuiset 16+ ja Classic 35 / 32 € (alennettu hinta syyskausarilaisille ja Training teamilaisille)
ALUSTAVA ESIINTYMISAIKATAULU
Showcasen alustava esiintymisaikataulu julkaistaan ilmoittautumisen päätyttyä. Lasten ja nuorten sarja tulee tapahtumaan arviolta klo 12-15 välissä ja aikuisten sarjat klo 15-20 välissä. Tarkempi aikataulu julkaistaan lähempänä tapahtumaa. Tapahtuman sarjat etenevät ilmoitettua sarjajakoa noudattaen.
ARVIOINTI
Showcase -sarjojen esiintyjät saavat esityksestään kirjallisen palautteen. Showcase -sarjojen esiintyjiä ei pisteytetä.
Tapahtumassa jaetaan kunniamainintoja.
Tuomarien kirjallinen palaute toimitetaan ilmoittautumisen yhteydessä ilmoitettuun sähköpostiin viimeistään kaksi viikkoa tapahtuman jälkeen.
ESIINTYMISASU
Esiintymisasu on vapaa ja esityksessä saa poistaa vaatteita, mutta alastomuus on kielletty. Intiimialueet tulee olla koko esityksen ajan peitettyinä. Sääntöjen noudattamatta jättäminen johtaa diskaukseen. Diskattu esiintyjä ei saa esityksestään kirjallista palautetta ja ei voi saada kunniamainintoja. Esiintymisasu täytyy valita niin, ettei se naarmuta tai muulla tavoin vahingoita kilpailijaa itseään, välinettä tai esiintymislavaa. Esiintymisasu ei saa millään tavalla halventaa vähemmistöjä, uskontoja tai mitään ihmisryhmiä.
Platform -kenkien käyttö on sallittu ainoastaan täysi-ikäisillä tankotanssitangolla esiintyvillä esiintyjillä Classics-sarjoissa. Mikäli esityksessä käyttää kenkiä, tulee kenkien olla tukevat ja pysyä jalassa koko esityksen ajan.
REKVISIITTA
Rekvisiitan käyttäminen on sallittua, kunhan se ei likaa tai muulla tavoin vahingoita lattiapintoja ja esiintymisvälineitä. Esityksessä käytettävä rekvisiitta ei saa millään tavalla halventaa vähemmistöjä, uskontoja tai mitään ihmisryhmiä. Esiintymislavalta ei saa heittää mitään yleisöön. Esityksen aikana ei saa syödä mitään (esim. purkkaa, tikkareita) tukehtumisvaaran vuoksi.
Esityksessä käytettävän rekvisiitan tulee olla vaivattomasti siirrettävissä lavalle sekä sieltä pois ennen ja jälkeen esityksen.
Paloturvallisuussyistä tulen käyttö esityksessä on kielletty. Myös tulitikut, sytkärit ja kynttilät ovat kiellettyjä. Toisen (tai itsensä) vahingoittamiseen soveltuvien välineiden sisällyttäminen esitykseen on kielletty. Tällaiseksi välineiksi luokitellaan mm. teräaseet ja muut astalot.
Mikäli olet epävarma rekvisiitan soveltuvuudesta tapahtumaan, olethan yhteydessä järjestäjään.
GRIPPIAVUT
Grippiapuja saa käyttää, kunhan se irtoaa vaivattomasti välineestä eikä värjää välinettä.
TANKOTANSSITANGOT
Tapahtumassa on käytössä on kaksi kappaletta kiinteitä teräksisiä X-Pole-tankoja. Tankojen pituus on 352 cm ja paksuus 45 mm. Yleisöstä katsottuna pyörivä spinnitanko on oikealla, staattinen tanko vasemmalla puolella. Tankojen etäisyys toisistaan on 3 metriä (mitta tolpasta tolppaan). Kilpailija / esiintyjä voi käyttää vain toista tai molempia tankoja. Tankotanssitangot on keskitetty esiintymistilan keskelle.
ESIINTYMISLAVA
Esiintymislavan koko on noin 4,5 x 7 metriä, niin että tankojen molemmilla puolilla on tilaa 2 m, takana 2 m ja edessä 2,5 m.
Esiintymislava tullaan merkitsemään lattiapintaan selkeästi. Esiintyjä esiintyy samassa tasossa yleisön kanssa (ei korotettua esiintymislavaa).
VASTUUVAPAUSLOMAKE & KUVAAMINEN
Jokainen esiintyjä hyväksyy ilmoittauttautuessaan mukaan tapahtumaan järjestäjäosapuolen vastuuvapautuksen. Tapahtuman järjestäjä ei ole vakuuttanut esiintyjiä.
Ilmoittautuessaan tapahtumaan esiintyjäksi, ilmoittautuja sitoutuu antamaan tapahtuman järjestäjälle luvan mahdollista valokuvaamista ja videokuvaamista varten. Valokuvia ja videoita voidaan käyttää Rock the Polen markkinoinnissa.
Esiintyjille on rajattu lavan edestä alue, josta he voivat halutessaan videokuvata oman esityksensä.
MUSIIKKI
Esiintymiskappaleen maksimipituus on 4:00 minuuttia. Esityksillä ei ole minimipituutta.
Kaikkien esiintymiskappaleiden tulee olla tekijänoikeus sääntöjen mukaisia ja hyvälaatuiset mp3-raidat tulee lähettää 31.10.2025 mennessä järjestäjätaholle sähköpostitse ([email protected]). Nimeäthän sähköpostitiedoston MUSIIKKI / SARJAN NIMI / OMA NIMI
Kappale saa sisältää lyriikoita ja sen täytyy olla miksattu valmiiksi oikean mittaiseksi. Kappaleen lyriikat eivät saa sisältää vähemmistöjä, uskontoja halventavaa tai muuten rasistisia ilmauksia.
IKÄRAJA
Alaikäiset esiintyjät eivät voi ilmoittautua aikuisten sarjoihin.
KATSOMO
Tiedotamme yleisökäytäntöön liittyvistä asioista erikseen ilmoittautumisajan päätyttyä. Tulemme myymään tapahtumaan yleisölippuja.
KENRAALIHARJOITUKSET
Kenraaliharjoituksia ei järjestetä, mutta tankoja pääsee testaamaan ennen tapahtuman alkamista. Tiedotamme tankotestausmahdollisuudesta ilmoittautumisajan päätyttyä.
Esiintyminen päihteiden vaikutuksen alaisena tai loukkaantuneena on ehdottomasti kielletty. Tapahtuman järjestäjä voi esiintymispaikalla estää osallistumisen, mikäli osallistuja vaikuttaa päihtyneeltä tai on loukannut itsensä. Päihtynyt esiintyjä voidaan poistaa tapahtumapaikalta. Esiintymismaksua ei palauteta takaisin.
Kaikki kysymykset säännöistä sähköpostitse tampere@rockthepole.fi


Löydät täältä tulevat ja menneet tapahtumat 

