Rock the Pole tankotanssi- ja ilma-akrobatiastudio
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Helsinki
Kouvola
Kurssit
Lahti
Lapset ja nuoret
Leirit
Muut
Studiot
Tampere
Tunnit
Turku
Vaasa
Workshopit

Lasten ja nuorten ohjaaja-koulutus

Lasten ja nuorten harrastajamäärät tankotanssin ja muun ilma-akrobatian parissa lisääntyvät kokoajan. Ymmärrys ja osaaminen tuovat varmuutta ohjata tankotanssia aikuisten lisäksi myös nuorille harrastajille. Lasten ja nuorten ryhmien ohjaaminen on vastuullista, mutta erittäin antoisaa. Tankotanssi haastaa kehoa kokonaisvaltaisesti kehittäen harrastajan motorisia taitoja sekä kehonhallintaa. Tankotanssi tukee myös nuorten mahdollista muuta lajiharjoittelua monipuolisuudellaan.

Tämän koulutuksen käytyäsi, saat hyvät tiedot ja taidot lasten ja nuorten tankotanssin ohjaamisesta, työkaluja monipuolisten ja turvallisten tuntien suunnitteluun, sekä ymmärrät kasvun, kypsymisen ja kehityksen merkityksen lasten liikunnan ohjaamisessa. Koulutus sopii kaikille lasten ja nuorten tankotanssin ohjaamisesta kiinnostuneille sekä jo alalla toimiville ammattilaisille.

Koulutuksessa käymme vaiheittain läpi alle kouluikäisten, kouluikäisten ja nuorten ohjaamista. Tutustumme tankotanssin lisäksi myös muihin ilma-akrobatiavälineisiin ja opettelemme hyödyntämään niitä opetuksessa leikin keinoin.

Missä koulutus järjestetään

Koulutus toteutetaan Rock the Pole East Moden toimitiloissa, Helsingin Myllypurossa osoitteessa Jauhokuja 3.

Mistä koulutus koostuu

Koulutus koostuu kahdesta lähipäivästä, jotka sisältävät mm. teoriaa, ohjausharjoituksia ja ryhmätehtäviä.

Aika

27.-28.4.2024 klo 10:00-16:00 (12h)

Paikka

Rock the Pole East Mode (Liikuntamylly), Jauhokuja 3, 00920 Helsinki

Cr: mikko karsisto

Koulutuksessa paneudutaan seuraaviin osa-alueisiin

  • miten ohjata turvallisesti monipuolisesti tankotanssia
  • lapsille ja nuorille
  • lapsen ja nuoren kasvun vaikutus ohjaamiseen
  • lasten ja nuorten ohjaamisen erityispiirteet
  • leikki oppimisen välineenä
  • erilaiset oppijat ja kohtaaminen
  • liikunnan terveysvaikutukset
  • ilma-akrobatialeikkipankin läpikäyntiä

Kouluttajista

Koulutuksesta vastaa Rock the Pole, joka on Suomen ensimmäinen, vuodesta 2007 asti toiminut tankotanssikoulu. Rock the Polella on toimintaa tällä hetkellä Helsingissä, Lahdessa, Tampereella sekä Kouvolassa. Koulutuksen kouluttajina toimivat Rock the Polen takana toimivat yrittäjät ja tähtiohjaajat Susanna Kyöstilä @polemyrkky sekä Camilla Rantanen @camillamariar. Susannalla ja Camillalla on molemmilla vuosien kokemus ohjaamisesta sekä valmentamisesta. Molemmat ovat lisäksi kisanneet tankotanssissa sekä muissa urheilulajeissa kansallisella tasolla.

Susanna on ohjannut ja valmentanut tankotanssia, rengastrapetsia sekä muita urheilulajeja yli kymmenen vuotta. Hän kehittää jatkuvasti omaa osaamistaan ohjaajana ja valmentajana perehtyen uusimpiin innovaatioihin, harjoittelumuotoihin ja alan julkaisuihin. Susannan vahvuuksia ohjaajana ovat kyky tunnistaa ja paloitella opetettavat asiat sellaiseen muotoon, että jokainen oppilas voi sisäistää ne itselleen luontaisimmalla tavalla. Lisäksi Susanna tunnetaan hänen kyvystään luoda innostava ja turvallinen harjoitteluilmapiiri. Susanna hyödyntää ohjaustyössään myös osaamistaan musiikkikoulutuksen puolelta. Susanna omaa lajitaustaa ilma-akrobatian lisäksi kamppailu-urheilun puolelta, mutta rakastaa salilla voimailua ja kehonpainoharjoittelua. Susanna on opiskellut kuntosalivalmentajaksi sekä liikuntaneuvojan opintoja Pajulahden Urheiluopistossa. Lisäksi hän on kouluttanut itseään lukuisilla lyhyemmillä liikunta-alan kursseilla.

Camillan lajitausta on baletissa ja rytmisessä voimistelussa, joita hän on harrastanut lapsesta saakka. Camilla soveltaakin voimistelupuolen osaamistaan ohjaustunneillaan. Hän on ohjannut tankotanssia vuodesta 2013 alkaen ja onkin oppilaiden keskuudessa hyvin pidetty ohjaaja. Tankotanssin lisäksi Camilla harrastaa rengastrapetsia ja notkeusakrobatiaa (contortion), uusimpana aluevaltauksena aerial loops/straps:it. Camillan vahvuuksia ohjaajana ovat erityisesti notkeutta vaativat harjoitukset sekä tankotanssi platform-kengillä. Camillan ohjaustyyli on rauhallinen ja hänellä on kyky kuunnella oppilaiden tarpeita ja näiden perusteella soveltaa ohjaustunnin harjoituksia jokaiselle sopivaksi.

Lue lisää Meistä kaikista.

Tankotanssiohjaajien ajatuksia

”Tankotanssin ohjaaminen on tuonut mulle haasteita, mutta hyvällä tavalla. Nautin siitä, että pystyn haastamaan itseäni sekä joudun miettimään miten ja miksi jokin asia tehdään. Sitä kautta alkeista asti saan itselleni palasteltua miksi ja miten. Tankotanssin ohjaaminen tuo mulle hirveästi iloa. Mä nautin siitä kun mä näen oppilaiden oppimisen ilon ja kun mä näen sen kehityksen ja hyvän fiiliksen mikä siellä tunneilla on. Nämä molemmat asiat tuo mulle hirveästi motivaatiota tehdä tätä. Oon oppinut ajattelemaan, että miten mä saan tämän opetettua yksillöllisesti ja mitä oppilas tarvitsee ennen kuin voi oppia seuraavan asian. Tämä on ollut hirveän opettavaista ja koko ajan oppii lisää. On saanut tutustua aivan loistaviin tyyppeihin.”

​”Tankotanssin ohjaaminen ei tunnu työltä. Saa tehdä sitä mistä tykkää ja jakaa sitä tankotanssin iloa muille. Nähdä ihmisten erilaiset tunteet lajin parissa. Parasta on kun joku onnistuu ja yllättyy itsekin omasta osaamisestaan. On parasta kun voi kannustaa muita ja tukea heitä mielekkään harrastuksen parissa.”

​”Mä oon tehnyt ja ohjannut tankotanssia pitkään. Musta on hienoa ja ihanaa jakaa mun vuosien aikana kertynyttä osaamista eteenpäin muille ihmisille. Vaikka mä oon ohjannut perusliikkeitä vuosia, niin tuntuu, että mä opin silti mun oppilailta aina uutta. Niillä on hyviä kysymyksiä ja ne osaa yllättää ja saa mut ajattelemaan asioita aina uusilla tavoilla ja se on siistiä. Ohjaaminen on vastuullista ja myös esillä olemista. ”Oon saanut tankotanssin ohjaamisesta paljon itsevarmuutta ja taitoja kohdata erilaisia ihmisiä. Puhuminen ihmisten edessä ei jännitä enää samalla tavalla, kun se on ehkä aiemmin jännittänyt.”

”Ohjaaminen antaa minulle niin paljon iloa. Se fiilis, kun oppilas oppii uuden liikkeen! Olipa kyseessä ensimmäinen kokeilukerta tai monen kuukauden taistelu, se on jotain niin hienoa. Ohjaaminen saa minut haluamaan edistää omia taitoja, jotta voisin koko ajan kehittyä ohjaajana. Ohjaaminen merkitsee minulle myös yhteisöllisyyttä. On hienoa kun on kollegoita tukena ja kannustamassa.”

Miten mukaan koulutukseen

​Ilmoittautumiset ja tiedustelut sähköpostitse osoitteesta [email protected]

Koulutuksen hinta on 199 euroa ja se laskutetaan osallistujilta 1-2 erässä. Mikäli laskutuseriä on useampi kuin yksi, lisäämme jokaisen laskun loppusummaan viiden euron toimistokulun.

Selaa tuntiaikataulujamme ja varaa tunti

Löydät ajanvarausjärjestelmän ja verkkokaupan samasta paikasta

Translate